Výroky Donalda Trumpa o Grónsku a hrozba vysokých ciel rozdelili europoslancov na tých, ktorí žiadajú jednotný a tvrdý postup Európskej únie, a na skeptikov varujúcich pred oslabením strategickej autonómie spoločenstva.
Európsky parlament má za sebou búrlivú rozpravu o budúcnosti Grónska, ktorú vyvolali výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Práve počas nej sa europoslanci zhodli, že v tejto chvíli pozastavia schvaľovanie obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, na ktorej sa Brusel s Washingtonom dohodli v júli.
Podľa zdrojov blízkych výboru Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod má byť rozhodnutie oficiálne oznámené v Štrasburgu zajtra popoludní. Dohodu uzavreli Donald Trump a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na Trumpovom golfovom ihrisku v Škótsku. Znížila americké clá na dovoz z EÚ na 15 percent a v čase, keď Trump hrozil až 30-percentnými clami, bola považovaná za priaznivý kompromis. Na jej platnosť je však potrebný súhlas Európskeho parlamentu, ktorý zatiaľ neprišiel.
Napätie okolo dohody zosilneli Trumpove vyjadrenia o Grónsku. Prezident USA spochybnil územnú celistvosť Dánska a pohrozil clami voči krajinám, ktoré sa podľa neho stavajú proti americkým plánom v Arktíde. V Bruseli to vyvolalo ostré reakcie aj pochybnosti, či je možné pokračovať v schvaľovaní obchodnej dohody bez politických dôsledkov.
Vplyvný nemecký europoslanec Manfred Weber v tejto súvislosti vyhlásil, že schválenie dohody v súčasnej situácii neprichádza do úvahy. Európska únia pritom zatiaľ len dočasne pozastavila odvetné clá na americký tovar v hodnote 93 miliárd eur. Toto pozastavenie sa končí 6. februára a bez rozhodnutia parlamentu sa obchodný spor môže opäť vyostriť.
Oslovili sme preto slovenských europoslancov naprieč politickým spektrom, aby sme zistili, či má Európa ťahať za jeden povraz, alebo sa pripraviť na novú geopolitickú realitu.
Liberáli volajú po „obchodnej bazuke”
Zhodu v tábore liberálov z frakcie Renew Europe vidieť najmä v ochote siahnuť po najťažších kalibroch, ktoré má EÚ k dispozícii. Reč je o Nástroji proti ekonomickému nátlaku (ACI), v bruselskom žargóne prezývanom obchodná či veľká bazuka.
Lucia Yar (PS/Renew Europe) považuje situáciu za absurdnú. Varuje, že ak by sa krajiny ako Slovensko nepostavili na odpor, stali by sa len predjedlom veľmocí. „V prípade, ak budú splnené podmienky, ktoré si nástroj ACI vyžaduje, jednoznačne podporujem aj jeho využitie. Táto „bazuka” bola vytvorená presne na to, aby EÚ vedela efektívne reagovať na hospodársky tlak z tretích krajín,” hovorí Yar a oceňuje, že niektoré členské štáty už symbolicky posilňujú vojenskú prítomnosť v Grónsku.
Podobné články
STAYSAFE s Luciou Yar: Európa bude opäť o niečo bezpečnejšia aj vďaka PS
28. mája
Milí priatelia a priateľky, podarilo sa! Pred pár dňami Európsky parlament obrovskou väčšinou schválil nový celoeurópsky zákon o právach obetí, ktorý som...
Európa už nemá čas na pomalé kompromisy, tvrdí europoslankyňa PS Lucia Yar: Robert Fico v Bruseli nevystupuje tak tvrdo ako doma (rozhovor)
26. mája
Európa podľa europoslankyne za PS vstupuje do obdobia, v ktorom sa už nemôže spoliehať len na Spojené štáty ani na pomalé kompromisy medzi členskými krajinami. V rozhovore pre...
Trestný zákon sa bude meniť, tentoraz k lepšiemu (Komentár)
25. mája
Ochranu obetí trestných činov zvýši nová smernica europarlamentu. Predstavte si, že vám ukradnú auto. Ak stálo viac ako 700 eur, veci sa síce chopí polícia, no na stanici strávite...